Міністерство культури України

Нове в Шевченкіані
 
 
 
   

 

 

Дмитро Степовик
Між Україною та Америкою. Графіка Василя Лопати 

Багато ілюстрована книга про одного з найвидатніших українських графіків і малярів другої половини ХХ й початку ХХІ століть Василя Лопати містить біографічні дані про його динамічне, цікаве й повчальне для нинішнього періоду розвитку української культури життя. Знищене, доведене до крайнього зубожіння село на Чернігівщині — це дитинство майбутнього майстра. Художній інститут та аспірантура в Києві під керівництвом відомих професорів і академіків Касіяна й Дереґуса — це роки становлення його таланту. Утвердження національної тематики в книжковій і станковій гравюрі у період нечуваної русифікації України 80–90-х років — це тяжка сізіфова праця, боротьба проти консерватизму й реакційних тенденцій у «соцреалістичному» радянському мистецтві. 

 

 

Сергій Якутович. Абсолютний слух часу 

В альбомі лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, народного художника України, члена-кореспондента Академії мистецтв України Сергія Якутовича представлено його кращі роботи за тридцять років творчої діяльності. Художником були створені видатні проекти в різних жанрах образотворчого мистецтва: ілюстрації до роману О. Толстого «Петро І», естонського епосу «Калевіпоег», повісті М. Гоголя «Тарас Бульба» та ін.; великі серії станкових робіт, оформлення художніх фільмів «Молитва за гетьмана Мазепу» і «Тарас Бульба», проекти культурологічних телефільмів, серія живописних робіт.  

 

Епістолярій Тараса Шевченка. Т 1,2

Перша книга містить 207 листів Тараса Шевченка та до нього за 1839–1857 рр.: від найраннішого відомого листа поета до останнього з Новопетрівського укріплення. Епістолярій дає змогу глибше пізнати життя Шевченка під час навчання в Академії мистецтв, його подорожей Україною, розкриває духовні страждання митця на засланні. Листи — часом єдине джерело відомостей про окремі грані Шевченкової біографії та творчості цих років.

Другий том епістолярію містить 300 листів Тараса Шевченка та адресованих йому за 1857–1861 роки: від перших послань, написаних і отриманих після звільнення, до останніх, які надійшли на адресу поета по його смерті. Листи дають змогу зрозуміти непростий шлях Шевченкового повернення до творчого життя, розкривають широту вподобань і зацікавлень митця. В епістолярії цих років поет виповідає надію оселитися на рідній землі, розмірковує про особисте життя.  

 

Володимир Яцюк. Тарас Шевченко і світ фотографії 

У посмертному виданні альбому-монографії визначного київського шевченкознавця, історика українського мистецтва та колекціонера Володимира Яцюка (1946–2012) вперше зібрано, ретельно заатрибутовано і скласифіковано та докладно прокоментовано в культурному і подієвому контексті доби великий пласт фотографічної шевченкіяни – понад дві сотні світлин, як широко відомих, так і геть зовсім не знаних загалові, зокрема розмаїті прижиттєві зображення Тараса Шевченка, краєвиди села Кирилівки та півострова Манґишлаку, що їх знімкували, відповідно, Григорій Шевченко та Іраклій Усков, фоторепродукція рисунка поета у труні й фотографія поетової родини біля церкви в Києві на Подолі під час перепоховання його тіла, груповий знімок копачів могили у Каневі та численні фота самої могили (починаючи від найпершого і до середини 1920-х років), «візитки» ХІХ ? початку ХХ століття із образом Шевченка, портрети людей із його найближчого оточення, а також світлини зниклих Шевченкових малюнків ? одинокі документи, завдяки яким маємо нині уявлення про ці твори. 

 

Альбом "Блукав я по світу чимало...", автор-укладач Прилуцька І.О., Черкаси: ІнтролігаТОР, 2018. - 112 с.

"Усю неповторну красу й вікову славу Шевченкового краю з любов'ю зібрано і відображено у пропонованому альбомі. Гортаючи його сторінки, ніби проходиш Шевченковими стежками, прилучаєшся до найсокровенніших джерел його кипучого натхнення, його палкого людинолюбного живоданого слова. Переважна більшість світлин оригінальні й зроблені недавно. Такою Черкащина є зараз так береже пам'ять про свого найвидатнішого сина, так щиро й привітно завше чекає гостей зо всіх куточків України, з усього широкого світу" (В.Пахаренко)

   

 

   

 

    Сторінки 1... 2... 3... 4... 5...
     

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
©batjkivshhyna-tarasa.com.ua